Ιωαννίδη Β., Λόλας Α., Βαφείδης Δ.*

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Σχολή Γεωπονικών Επιστημών, Τμήμα Γεωπονίας Ιχθυολογίας και Υδάτινου Περιβάλλοντος, Οδός Φυτόκου, Νέα Ιωνία Μαγνησίας, 38446

Περίληψη

Σκοπός της εργασίας ήταν η εκτίμηση των πληθυσμιακών χαρακτηριστικών του αχινού Sphaerechinus granularis (Lamarck, 1816), στον Παγασητικό κόλπο. Πραγματοποιήθηκαν 12 μηνιαίες δειγματοληψίες (01/2010 – 12/2010) σε δύο περιοχές (Άγιος Στέφανος και Κάτω Γατζέα). Σε κάθε δειγματοληψία συλλέχθηκαν 20 άτομα αχινού με αυτόνομη κατάδυση (SCUBA) και έγινε υπολογισμός (in situ) της αφθονίας των πληθυσμών, με τη μέθοδο «εκτίμηση της πυκνότητας με βάση την απόσταση» (distance sampling). Στο εργαστήριο έγιναν μετρήσεις των κύριων μορφομετρικών χαρακτηριστικών τους (διάμετρος, ύψος, ολικό βάρος και βάρος γονάδων) και υπολογίστηκε ο γοναδοσωματικός δείκτης. Ο υπολογισμός της αφθονίας των πληθυσμών έδειξε 9,2 άτομα / 100 m2 για τον Άγιο Στέφανο και 7,8 άτομα / 100 m2 στην Κάτω Γατζέα. Στην αναλογία των φύλων στον Άγιο Στέφανο τα θηλυκά υπερείχαν (1,5:1), ενώ στην Κάτω Γατζέα δε διέφεραν αριθμητικά (1:1). Δεν παρατηρήθηκε διαφοροποίηση στα μορφομετρικά χαρακτηριστικά μεταξύ των δύο φύλων. Οι δυο πληθυσμοί φάνηκε να διαφέρουν σημαντικά ως προς όλα τα χαρακτηριστικά (p0,05). Τα μεγαλύτερα και βαρύτερα άτομα εντοπίστηκαν στον Άγιο Στέφανο τον Απρίλιο του 2010. Οι βιομετρικές συσχετίσεις, βάρους με διάμετρο και διάμετρο με ύψος, έδειξαν αρνητική αλλομετρία και για τους δύο πληθυσμούς.

Λέξεις κλειδιά: κλάσεις μεγέθους, αλλομετρία, εκτίμηση πυκνότητας, γοναδοσωματικός δείκτης.

*Συγγραφέας επικοινωνίας: Βαφείδης Δ. ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

POPULATION STRUCTURE OF Sphaerechinus granularis (Lamarck, 1816), IN PAGASITIKOS GULF

Ioannidi V., Lolas A., Vafidis D.*

University of Thessaly, School of Agricultural Sciences, Department of Ichthyology and Aquatic Environment, Fytoko Street, Ν. Ionia Magnesia, 38446, Greece

Abstract

The population dynamics of Sphaerechinus granularis were studied for a year (01/2010 – 12/2010) in two locations in the Pagasitikos Gulf (Agios Stefanos and Kato Gatzea). Considering the lack of information on the greek populations, a survey based on monthly sampling was carried out by SCUBA diving, focusing on population structure, size classes, allometric relationships and gonad index of S. granularis. Population density was estimated by the method of distance sampling and was calculated 9,2 individuals / 100m2 for Agios Stefanos site and 7,8 individuals / 100m2 for Kato Gatzea site. The morphometric relationships (diameter – total weight, diameter – length), followed negative allometry. Moreover the statistical analysis showed significant differences between the two populations, for all the other characteristics (P < 0,05), except from the gonad idex. As far as the sex ratio is concerned the females seemed to be more abundant than males in Agios Stefanos site (1,5:1), however in Kato Gatzea site were almost the same in number (1:1).

Keywords: size classes, allometry, distance sampling, gonad index.

*Corresponding author: Vafidis D. ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

κατεβάστε το άρθρο