ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ: ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΑΦΟΡΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΣΠΑ

Αγαπητοί φοιτητές

Σε συνέχεια επικοινωνίας με τον Επιστημονικό Υπεύθυνο της Πρακτικής Άσκησης και Πρόεδρο του Τμήματος, Αναπλ. Καθηγητή Αθανάσιο Εξαδάκτυλο, σας ενημερώνουμε για τα κάτωθι:

1/ Όσοι εργάζονται στον δημόσιο τομέα (βλέπε για παράδειγμα, Πυροσβεστική, Περιφέρεια, κ.λπ.) δεν χρειάζεται να προσκομίσουν τα δικαιολογητικά που προβλέπονται για Πρακτική Άσκηση εντός ΕΣΠΑ, επομένως δεν ισχύει για αυτούς η καταληκτική ημερομηνία της 30-03-2018, ούτε και η διαδικασία ανεύρεσης Φορέα Υποδοχής μέσω ΑΤΛΑΝΤΑ, γιατί δεν θα υπογράψουν σύμβαση με την Επιτροπή Ερευνών (ΕΛΚΕ).

2/ Όσοι εργάζονται στον δημόσιο τομέα θα πρέπει να αναζητήσουν από μόνοι τους τον Φορέα Υποδοχής για τον οποίο ενδιαφέρονται να πραγματοποιήσουν την Πρακτική τους ‘Άσκηση.

3/ Όταν βρεθεί ο Φορέας Υποδοχής θα πρέπει να συνταχθεί ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ μεταξύ του ενδιαφερόμενου φοιτητή και του Φορέα Υποδοχής, αρμοδίως υπογεγραμμένο.

4/ ΠΡΟΣΟΧΗ:  Θα πρέπει να έχει ξεκαθαριστεί  ότι το 1% της ασφάλισης, που αντιστοιχεί σε 10,11 € μηνιαίως, το οποίο υπολογίζεται, βάσει νόμου, επί του τεκμαρτού ημερομισθίου ανειδίκευτου εργάτη (δηλαδή επί του μηνιαίου ποσού των 1.011,00 €), είτε το αναλαμβάνει να το καλύψει ο Φορέας Υποδοχής, είτε ο ίδιος ο φοιτητής.

5/ Πριν από οποιαδήποτε ενέργεια θα πρέπει οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές να :

α) συμπληρώσουν μια αίτηση (θα βρίσκεται στο γραφείο μου προς συμπλήρωση) ώστε να λάβουν την προ-έγκριση από τον Επιστημονικό Υπεύθυνο, και

β) μια Υπεύθυνη Δήλωση  (επίσης η Υπεύθυνη δήλωση θα βρίσκεται στο γραφείο μου) υπογεγραμμένη από τον ενδιαφερόμενο φοιτητή που θα δηλώνει υπεύθυνα ότι " θα συνταχθεί ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ του ασκούμενου φοιτητή και του Φορέα Υποδοχής (ανάλογα με την περίπτωση) και (ι) ότι ουδεμία ευθύνη φέρει το Τμήμα / (ιι) ότι ο Φορέας καλείται να πληρώσει την ασφάλιση έναντι εργατικού ατυχήματος", καθώς και (ιιι) την κατάθεση του αντίστοιχου παραστατικού (αποδεικτικό) από το ΙΚΑ ότι έγινε η κατάθεση των 10,11 ευρώ μηνιαίως (είτε η κατάθεση γίνει από τον Φορέα Υποδοχής, είτε από τον ίδιο τον φοιτητή).

Σε κάθε περίπτωση, για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαστε στην διάθεσή σας