Πρόγραμμα Erasmus

Το Γραφείο Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας διοργανώνει τη Δευτέρα 04.12.2017 και ώρα 11.00π.μ. στο Αμφιθέατρο του Τμ.Χωροταξίας (Πεδίον του Άρεως)   Ημέρα Ενημέρωσης για το Πρόγραμμα Erasmus για όλα τα μέλη της Ακαδημαϊκής Κοινότητας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (φοιτητές, διδακτικό και διοικητικό προσωπικό), με ευκαιρία τον εορτασμό των 30χρονων του Προγράμματος Erasmus πανευρωπαϊκά.

Σκοπός της ενημέρωσης αυτής είναι  να διευκρινίσουμε τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί από κάθε ενδιαφερόμενο/-η κατά την υποβολή της αίτησής του/της για μετακίνηση στα πλαίσια του Erasmus+.

Η ημερομηνία υποβολής αιτήσεων για το ακαδημαϊκό έτος 2018-19 είναι:

— για τους φοιτητές (σπουδές και πρακτική) : 16.01.2018-16.02.2018

— για επιμόρφωση προσωπικού  έως 30.04.2018 (κατόπιν προκήρυξης)

—για διδασκαλία έως 30.04.2018 (κατόπιν προκήρυξης)

Θεωρούμε ότι θα διευκολύνει πολύ τη διαδικασία, ιδίως πριν την υποβολή των αιτήσεων από τους φοιτητές/-τριες, να απαντήσουμε  στους ίδιους/-ες σε ενδεχόμενες ερωτήσεις  για όλα τα βήματα-στάδια της διαδικασίας. Η παρουσία των ακαδημαϊκών συντονιστών Erasmus+  όλων των Ακαδημαϊκών Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας θα ενισχύσει την ομαλή συνεργασία μας σε όλη τη διάρκεια της κινητικότητας των φοιτητών μας.

Θα μιλήσουν:

• Για το Πρόγραμμα Erasmus + γενικότερα και για τη διεθνή κινητικότητα η διοικητική συντονίστρια του Προγράμματος  κ. Πηνελόπη Δάλλη.
  • Για την κινητικότητα των φοιτητών για σπουδές και για την επιμόρφωση του διοικητικού προσωπικού η αρμόδια υπάλληλος του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων κ. Φιλομήλα Μουγογιάννη.
  • Για την κινητικότητα των φοιτητών για πρακτική άσκηση και για τις μετακινήσεις του διδακτικού προσωπικού η αρμόδια υπάλληλος του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων η κ. Θεοδοσία Βασιλάκη.

Στη φετινή Ημέρα Ενημέρωσης θα μιλήσει, επίσης, ο κ. Χαράλαμπος Σαμαντζής (από το ΚΔΒΜ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ) με θέμα  «Νέες επαγγελματικές ευκαιρίες και νέες προοπτικές απασχόλησης για όλους του νέους ανεξαρτήτου ειδικότητας  μέσω του  Ευρωπαϊκού Προγράμματος  "Erasmus for young Entrepreneurs.

Στην είσοδο του Αμφιθεάτρου θα υπάρχει ενημερωτικό υλικό από διάφορα Πανεπιστήμια του Εξωτερικού με τα οποία το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας έχει συνάψει διμερείς συμφωνίες.

Στα πλαίσια του εορτασμού των 30 χρόνων ERASMUS, τις παρουσιάσεις θα ακολουθήσουν διαδραστικά παιχνίδια που θα οργανώσει η ομάδα «Erasmus Buddies» του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και εορταστικός μπουφές.

H σχετική ανακοίνωση βρίσκεται ήδη στην ιστοσελίδα του Γραφείου μας:

Μπορείτε επίσης να δείτε τη σχετική αφίσα  και το πρόγραμμα για την εκδήλωση:

Ευελπιστώντας στην παρουσία σας και στη διάχυση της πληροφορίας.

Φιλομήλα Μουγογιάννη
Γραφείο Διεθνών Σχέσεων ( IRO)
Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

Αργοναυτών-Φιλελλήνων, 38221 Βόλος