Ορφανίδης Γ.*, Γκάνιας Κ.

Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Τμήμα Βιολογίας, Θεσσαλονίκη, 54124

Περίληψη

Στην παρούσα εργασία μελετήθηκε η χρησιμότητα ενός λογισμικού ψηφιακής ανάλυσης εικόνας στη μέτρηση της F σε μη ενυδατωμένα άτομα γαύρου, Engraulis encrasicolus. H αυτοματοποιημένη μέτρηση της F βασίζεται στην ικανότητα του λογισμικού να αναλύει εικόνες και να μετρά μερίδια ανάλογα με το μέγεθος τους. Η ομάδα ωοκυττάρων ωοτοκίας ήταν σαφώς αναγνωρίσιμη σε όλες τις ωοθήκες που αναλύθηκαν. Ωστόσο, οι χαμηλότερες τιμές μεγεθών της ομάδας αυτής σχεδόν πάντα επικαλυπτόταν με το προηγούμενο στάδιο, ενώ ο βαθμός της επικάλυψης εξαρτιόταν από το στάδιο ανάπτυξης της ωοθήκης. Ο αριθμός και το μέσο μέγεθος των ωοκυττάρων του σύνθετου σταδίου τα οποία χρησίμευσαν για τον υπολογισμό της F υπολογίστηκαν μέσω της αποσύνθεσης σύνθετων OSFDs με τη μέθοδο Bhattacharya. Η εκτιμώμενη σχέση της F με το βάρος του σώματος, W, ήταν F = 854.77W - 7498.2 (R2=0.61) ενώ η μέση σχετική γονιμότητα ήταν 318 ωοκύτταρα/g (τιμή εντός ορίων για το συγκεκριμένο απόθεμα).

Λέξεις κλειδιά: Γονιμότητα, Engraulis encrasicolus.

*Συγγραφέας επικοινωνίας: Ορφανίδης Γ. ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

USING AN AUTOMATED METHOD TO MEASURE BATCH FECUNDITY IN NON-HYDRATED ANCHOVY (Engraulis encrasicolus), OVARIES

Orfanidis G.*, Ganias K.

Aristotle University of Thessaloniki, School of Biology, Thessaloniki, 54124, Greece

Abstract

In the present work we tested the utility of digital particle analysis in the measurement of F in non hydrated anchovies, Engraulis encrasicolus. The automated measurement of F based on the ability of image-analysis software to count objects and measure their size in binary or thresholded. The most advanced mode that corresponded to the spawning batch was clearly identifiable in all analysed ovaries. However, the lower tail of the advanced mode always overlapped in size with the previous mode, the degree of overlapping being dependant on the developmental stage of the ovary. The number and the average size of the oocytes of the advanced mode which served in estimating F were calculated through decomposing composite OSFDs using the Bhattacharya's method. The estimated relationship of F versus somatic weight, W, was F = 854.77W - 7498.2 (R2=0.61) whilst average relative fecundity was 318 oocytes/g (value within the range for the specific anchovy).

Keywords: Fecundity, Engraulis encrasicolus.

*Corresponding author: Orfanidis G. ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

κατεβάστε το άρθρο